Velká cesta Bosnou 2017

Bosna-tejemná místa, obelisk, pyramidy, daorson, medzugorje

Jednou za rok pořádáme velkou cestu Bosnou. Navštívili jsme kamenné koule, bosenské údolí pyramid, záhadný obelisk v Bakiči, nejstarší poutní místo z doby předkřesťanské v Olovu,  unikátní bosenské termály, historický Mostar,  dervišův dům v Blagaji, desítky kamenných sarkofágů u Stolacu a prozkoumali nejnovější objev bájné Tróji, která je v Bosně.

Cesta pokračovala až do poutního místa v Medžugorje. Zde jsme podnikli noční výstup k místu zjevení panny Marie. Voda v nedalekých vodopádech byla chladná, ale osvěžující. Naše výprava pak pokračovala dál, až k jaderskému moři v Gradacu.

Kamenné koule v Zavidoviči

Objev kamenných koulí v Bosně je celosvětovým unikátem.  Najdeme zde desítky kulovitých objektů různého průměru. Složením jsou všechny stejné. Strukturu tvoří uhličitanové usazeniny. Je zajímavé, že pravidelné koule jsou tvrdší, víc odolávají přirozené erozi, než hornina, ve které byly nalezeny.  Okolní masív se drolí a puká. Kulovité objekty ne.

Kamenné koule v Bosně obsahují navíc vzácné minerály a prvky, které se běžně v přírodě nevyskytují. Jak je to možné, čím jsou unikátní?

Energie kamenných koulí

Koule emitují energii, vědou nepochopené neměřitelné hodnoty planetárních sil, stejně jako geometrický pyramidální jehlan, nebo kužel. Citliví lidé dokážou energii koulí v Bosně vnímat a využívat.

Největší koule na světě je v Bosně. Má průměr víc jak čtyři metry. Provedli jsme jako první pokus zjistit její energetický tok. Z levé strany proudí energie do koule (-), ve středu se stabilizuje a na pravé straně proudí mimo kouli (+). Kamenná koule v Zavidoviči představuje energetický model planety Země. Pokud budete provádět repliku našeho pokusu v Zavidoviči, napište nám o tom, děkujeme.

Nejstarší poutní místo v Evropě

Nedaleko Olova existuje nejstarší místo zázraků a zjevení v Evropě, které navštěvovalo denně 10.000 poutníků. Svíčková procesí končila v horách, nedaleko tajemného obelisku. Na začátku našeho letopočtu se papežská církev rozhodla tzv. pohanská procesí zastavit a postavila nad Olovem kamenný kostel zasvěcený panně Marii. Pod kostelem je vývěr horkého pramene, kde se údajně má zjevovat Marie se svým proroctvím. Pramen jsme navštívili.

Na tajemném obelisku jsou vidět rytiny spirál, planet a neznámého tvora, který připomíná draka.  Nikdo neví, kdy vznikla a kdo ho postavil.

Energie termálních vod

Několikrát jsme vyzkoušeli unikátní bosenské termální vody. Minerální voda o teplotě 38 stupňů je zdraví prospěšná. Jak hřejivou teplotou, tak složením. Voda má dezinfekční účinky na pokožku, v malém množství uklidňuje žaludeční problémy a je prospěšná pro výplachy očí.

Při cestách s časopis WM magazín a Nový cestovatel z.s. vždy navštívíme tyto unikátní balkánské termály.

Bosenská pyramida Slunce

Bosenská pyramida Slunce je největší na světě. Je obložena bloky, které byly uměle vyrobeny před 29.200 lety (+- 400 let). Z vrcholku pyramidy vyzařuje energetický paprsek, který dokážou citliví lidé vnímat.  V roce 2013 jsme provedli snad jako první fyzikální měření energetického paprsku a potvrdili jeho existenci.

Bosenská pyramida Měsíce

Bosenská pyramida Měsíce je druhá největší na světě. Po obvodu existují vydlážděné rampy se sklonem ke středu pyramidy. Pyramidy emitují energii. Energie vzniká za přítomnosti kovového podloží a podzemních řek. V období sucha uměle vybudované terasy sváděly dešťovou vodu do středu pyramidy.

Podzemní labyrint Ravne

Pod pyramidou Slunce existují podzemní chodby v sedmi výškových úrovních. Zjistili to vědci z Německa.  Před deseti lety byl objeven vstup do chodeb ve vzdálenosti 1,5 km od pyramidy Slunce.  Dnes je vyčistěných přibližně 950 metrů chodeb, pro veřejnost je zpřístupněno zabezpečených 250 metrů chodeb.

V tunelu Ravne byly objeveny mnohatunové megality K1, K2 a K5. Megality jsou postaveny nad křížením podzemních řek. Negativní geopatogenní energii přeměňují na pozitivní proud energie. Megality v tunelu Ravne byly vyrobeny před tisíci lety neznámou civilizací.

Dnes máme možnost vnímat a využívat pozitivní účinky megalitů ve svůj prospěch. Dnes krůček po krůčku začínáme chápat a rozumět poselství dávných civilizací. Život není jen honba za materiálnem a penězi. Život na naší planetě máme možnost prožít pouze jednou, tak si ho nekažme malichernostmi.

Nový park Ravne 2

Pod labyrintem Ravne byl objeven nový vstup do tunelů. Chodby jsou zavaleny sutinami, další průzkum bude technicky náročný. V údolí vznikl nový archeologický park. Přátelé bosenských pyramid zde vybudovali kamenný kruh, Marko Pogašnik postavil alej bělostných megalitů s ornamenty, opodál je cihelná květinová spirála. Jako první zde realizoval v roce 2016 svůj projekt zemních kovových spirál časopis WM magazín.

Zaměřeno na Mostar

Mostar je idylické město na řece Neretva obklopené horami. Po staletí zde existoval překrásný kamenný most, skvostné dílo dávných řemeslníků. Před pár lety se na most zaměřilo jedno chorvatské dělo a most trefilo. Stalo se to při nesmyslném balkánském konfliktu. Dnes vidíme jeho podařenou repliku.

Dervišův dům

Pod stometrovou skálou vyvěrá proud vody z hlubin planety Země. Vodní příval zásobuje řeku Neretvu. Ať je zima, nebo léto, voda teče stále. V ústí jeskyně si postavili dům dervišové. Kult dervišů vznikl před Islámským učením. Dervišové vyznávají harmonii s energií vesmíru, kterou vyjadřují tancem.  Tanečníci v bílých pláštích se točí dokola, jednou rukou přijímají energii vesmíru, druhou ji vkládají do země. Nové poznání uvádí, že pohyb tanečníků představuje pohyb planet.

Kamenné sarkofágy

Na Balkáně bylo nalezeno 60.000 kamenných sarkofágů v horách, údolích, u řek, nebo v lesích. Nikdo neví kdo je vyrobil a k čemu sloužily. Na stěnách jsou zajímavé rytiny postav, symbol ruky, kotvy a spirály. Do Radmilje bylo přivezeno několik sarkofágů, které se nazývají Stecaki. Stecaki jsou z jednoho kusu kamene bez vnitřních dutin.

Daorson, bájná Trója je v Bosně

Nad městem Stolac, vysoko v horách existuje kamenné město. Hlavní zeď je postavena z mnohatunových bloků. Bloky jsou postaveny bez spojovací malty. Do spáry nelze vložit nůž, nebo žiletku, tak přesně jsou opracované. Podobné stavby nejdete například v Teotihuacánu, nebo Machu Picchu.

Dodnes se hledá bájná Trója, vzpomínaná v řeckých pověstech. Objev Schlímanovi Tróji, města obchodu, hříchů a neřestí, byl definitivně zpochybněn. Mnozí historici se domnívají, že Tróju musíme hledat v bosenském Daorsonu, který je vlastně přístav vysoko v horách.

Kamenné schody končí na útesu, tak jako vodorovné plošiny, pod kterými spadá sráz strmě dolů. Do města Daorson bylo možné vstoupit pouze po vodě.

Poutní místo Medžugorje

Medžugorje je místo mariánského zjevení. První údajný kontakt proběhl poměrně nedávno, proto ho papežská církev dodnes neuznává. Cesta na „brdo ujevenija“ vede kamenitou cestou. Podnikli jsme noční výstup k nasvícené bělostné soše Marie. Dnem i nocí je socha obležena poutníky prosící za odpuštění.

Vodopády a moře

Nedaleko Medžugorje jsou přírodní vodopády Kravice padající do kříšťálově čisté laguny. Voda je chladná, ale osvěžující. Nyní by to chtělo vykoupat se v moři, přemýšleli jsme všichni. Nejbližší město na jaderském pobřeží je Gradac. Nápad se uskutečnil a za hodinu jsme skákali do průzračného moře na pláži v Gradacu.


 Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)

Nebaví vás ležet na pláži a popíjet předplacené drinky? Chcete zažít víc? Pojeďte s námi.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *