Velikonoce v Bosně

Velikonoční cesta do Visoka byla zajímavá. Viděli jsme téměř vše co bosenské údolí pyramid nabízí. Počasí bylo skvělé, bohužel, poslední celý den pršelo, pyramidu Měsíce jsme neviděli. Ale – prožili jsme svátky velikonoční v muslimské zemi.

Kamenné koule v Zavidoviči

První zastávka cestou do Bosenského údolí pyramid byla v Zavidoviči, kde byl před 30 lety nalezeny  kamenné koule. Objevily se po sesuvu půdy. V korytě potoka je jich několik, každá má hladký povrch a tvar téměř se dokonalé koule.  Otázkou zůstává, zda vznikly přírodní cestou, nebo byly vyrobeny uměle. Kamenné koule jsou tvrdší než okolní hornina, ve které se nacházejí.

Citliví lidé vnímají při dotyku pozitivní energii. Každá koule vyzařuje odlišný druh energie. Tekoucí voda, tvar koule, obsah vzácných minerálů, to vše dohromady emituje jemné druhy energií.

Nedzad, majitel pozemku nám připravil snídani na grilu, skvělé bosenské čevapi a vegetariánské menu. Plánuje koupit pozemky kolem potoka a vybudovat zde turistický park.

Horké prameny, železo  a uhlí

Druhá zastávka byla v přírodních termálech. Voda horká víc jak 50 stupňů vyvěrá na úpatí hory. V bazénech je ochlazena na příjemných 38 stupňů. Minerální voda má ozdravné vlastnosti. Příznivě působí na žaludeční problémy, má desinfekční účinky.Léčivé bahno může léčit, ale také přinášet radost ze života:) Po dlouhé cestě to byla příjemná zastávka před další cestou do Visoka.

Horké prameny jsme navštívili také večer.

Oblast kolem Visoka je bohatá na železnou rudu, horké prameny a ložiska povrchového uhlí.

Noční výstup na pyramidu a pobyt v labyrintu Ravne

Po ubytování a večeři na hotelu jsme se rozhodli podniknout noční výstup na pyramidu Slunce. Druhá skupina navštívila po zavírací době poprvé podzemní labyrint Ravne. Několik z nás vstávalo před svítáním, aby mohli sledovat východ Slunce z vrcholu pyramidy.

Královské Mile

Mile – Arnautoviči je místo nedaleko Visoka, kde byli korunováni první bosenští králové. Původní kamenná stavba s apsidou byla zničena, zůstaly jen základy a kamenné sarkofágy. Opodál byl později postaven křesťanský kostel, jehož pozůstatky byly necitlivě zrekonstruovány. Mile bylo významným kulturním centrem dlouho před naším letopočtem. Místo bylo známo pro své léčivé bahno, kam jezdili později také římští císaři. Více o výzkumu Mile se dočtete zde → Léčivá síla královského Mile

Bosenské údolí pyramid

První zprávy o objevu pyramid v Bosně proběhly tiskem po celém světě v roce 2005. Již za pár dní po ohlášení objevu se vypravila první expedice WM magazínu do Bosenského údolí pyramid. Viděli jsme první vykopávky a sondy, potkávali stovky lidí a školních výletů směřující k vrcholu. Do Bosny jezdíme od roku 2005 pravidelně. Sledujeme postup prací, první objev podzemního tunelu Ravne (2006), seznámil jsem se s objevitelem a ředitelem Nadace BPS, Dr. S. Osmanagichem.

Bosenská pyramida Slunce

Na severní straně pyramidy Slunce jsou betonové bloky, kterými je pyramida obložena. Bloky byly vyrobeny před tisíci lety uměle, metodou geopolymerizace. Pravidelné mnohatunové kvádry mají vysokou pevnost, mnohem vyšší než moderní beton. Vrchol pyramidy Slunce byl kdysi obložen bloky, které zde již nenajdete. Byly použity na stavbu Stareho Gradu, kdysi významného kultovního centra Balkánu. Dnes zde vidíte nepodařenou rekonstrukci, která proběhla před 5 lety. Poté byl vrchol pyramidy prohlášen za národní kulturní památku. Tím byly znemožněny další vykopávky.

Z vrcholu pyramidy Slunce vyzařuje proud měřitelné energie. Paprsek má průměr 4 metry, téměř všichni lidé ho snadno najdou a ucítí. Kolem Visoka bylo objeveno celkem sedm pyramid. Pyramida Slunce, Měsíce a Draka tvoří rovnostranný trojúhelník – tomu se říká posvátná geometrie.

Podzemní labyrint Ravne

Od roku 2006 probíhá čistění podzemních chodeb, které vedou směrem k pyramidě Slunce. Postupně byly objeveny keramické megality K1, K2, K3…a nejnovější megalit K5. na povrchu megalitů jsou symboly a znaky, které připomínají runové písmo. Dodnes nebylo písmo vyluštěno. V labyrintu byly nalezeny dřevěné profily. Datováním bylo určeno jejich stáří – 30.000 let.

Megality byly postaveny na křížen podzemních řek. Ložiska železa hluboko v podzemí a podzemní řeky emitují proud negativní energie. Uměle vyrobení megality tuto energii přeměňují na pozitivní proudy prospěšné pro vše živé. Podle teorie stály kdysi megality na „zelené louce“, poté byly zaneseny vrstvami štěrku při velké katastrofě. Druhá civilizace vyhloubila tunely, když je znova hledala. Podzemní chodby vedly pod pyramidu Slunce. Pak se stalo, že byly chodby zasypány, záměrně, nebo při další katastrofě zaplaveny bahnem a hlínou. Dnes jsme třetí civilizace, které znovu objevuje chodby a megality.

Vzduch v labyrintu Ravne je bohatý na negativní ionty (43.000 n.iontů/cm3). Vysoká koncentrace iontů působí blahodárně na lidský organizmus. Již desetiminutový pobyt je velkým přínosem pro lidské zdraví.

Mohyla ve Vratnici

5 kilometrů od pyramidy Slunce je královská mohyla. Je vysoká asi 40 metrů, má kuželovitý tvar. Před lety zde byly prováděny průzkumné vrty do hloubky 54 metrů, které prokázaly podzemní komory. Jsou zde vidět mnohatunové pravidelné, uměle vyrobené bloky. Vratnica je oblíbeným místem návštěvníků z celého světa. Na vrcholovém platu se odehrávaní setkání a ceremonie.

Pyramida Měsíce

Pyramida Měsíce je druhá největší na světě. Po obvodu jsou stupňovité vydlážděné terasy, na vrcholu je vydlážděné plato. Bohužel, na pyramidu Měsíce nebylo možné vyjít pro nepřízeň počasí.Pršelo a pršelo.  Cesta k vrcholu je nezabezpečená, úzké stezky blátivé. Při dešti se nedoporučuje jít na vrchol pyramidy Měsíce.

Sarajevo

Poslední den jsme navštívili Sarajevo.  Pěší zóna začíná v historickém centru, kde si připadáte jak v pravém orientě. Stovky krámků, uliček, mešit, pravoslavných a křesťanských staveb. Najdete zde všechny druhy vyznání, které dokážou vedle sebe fungovat bez problémů.

Velikonoční svátky muslimové neslaví. Byli jsme byli překvapeni přístupem hotelového personálu. Popřáli nám a každý dostal obarvené bosenské vajíčko. V obchodem, také na vesnicích jsou vidět velikonoční ozdoby. Tam kde nejsou jen mešity byla města hezky vyzdobena.


Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)

Nebaví vás ležet na pláži a popíjet předplacené drinky? Chcete zažít víc? Pojeďte s námi.

 

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

  1. Zuzana napsal:

    vďaka za poslanie noviniek, vyzeralo to tam úžasne!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *