AND WE’RE GOING TO VISOKO

A JEDEME ZPĚT DO VISOKA

Dr. Sam Osmanagich, ředitel Nadace Bosenská pyramida Slunce, navštívil nejstarší zlatý důl Bartolomej v Banské Štiavnici. Pracovní cestu organizoval časopis WM magazín a klub Nový cestovatel z.s.

Viděli jsme staré štoly a původní pracovní nástroje. Odborný průvodce nás seznámil s technologií podzemních prací.  Na prvním místě je bezpečnosti pracovníků a návštěvníků.

Nové zkušenosti využije Nadace při odkrývání podzemních chodeb pod bosenskou pyramidou Slunce.

Ložiska vzácných rud se po tisíciletí vyhledávají pomocí virgulí a proutků. Stará ktesba z roku 1494 je dúkazem. Dnes je hledání nahrazeno moderními přístroji. Co je spolehlivější?

Ve spodních chodbách zlatého dolu v Banské Štiavnicije voda. V jedné staré chodbě jsme viděli gejzír vody a malý splav. Voda je důležitá. Vodní toky emitují energii.

Důlní stroje může využít Nadace v labyrintu Ravne. Projek na světě ve Visoku je financován z osobních zdrojů objevitele pyramid a ze vstupného. Údolí pyramid navštěvují tisíce lidí z celého světa. Velké objevy vyžadují velké investice. Každý může přispět – vstupným, nebo dobrovolným příspěvkem na podporu největšího archeologického projektu na světě ve Visoku. Příspěvek bude předán Nadaci. Číslo účtu: IBAN CZ1620100000002300804202  |  FIOBCZPPXXX. Příspěvky ve prospěch Nadace mají variabilní symbol 7777. Děkujeme.

Artefakt 200 metrů v podzemí

Koncem roku 2015 jsme objevili v labyrintu Ravne, nedaleko megalitu K2, zajímavý artefakt. Po rozlomení kamene vypadl podivný kovový předmět. Složení artefaktu neodpovídá moderním materiálům. Během prohlídky štoly Bartolomej jsem pozorně sledoval nejstarší pracovní nástroje horníků. Žádný nástroj se nepodobal artefaktu z Ravne.

Artefakt z Ravne je uložen v Sarajevu. Další analýzy a zkoušky probíhají.  Pokud vás zajímá historie objevu, stáhněte si zdarma dvojčíslo 167/168 časopisu WM magazín zde →


Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)

Nebaví vás ležet na pláži a popíjet předplacené drinky? Chcete zažít víc? Pojeďte s námi.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *