Radegast na jedné linii

ley lines

Ley lines Radegast – Visoko

Radegast je mýtickým bohem Slovanů. Jeho sochu nechali povalit křesťanští misionáři Cyril a Metoděj po příchodu na Velkou Moravu. Zjistili jsme nová fakta a souvislosti: První Meridian Ley lines Radegast – pyramida Slunce.

Mimořádná výprava na Radhošť

Klikatou cestou vyjíždíme terénním autem, až kam se dá. Stromy obtěžkané sněhem se sklání nad zledovatělou silnicí. Po chvilce se dostáváme nad mlhu a smog v údolí, vidíme slunce a modrou oblohu. Na jedno historicky nejvýznamnější místo České republiky, Radegast, jsme pozvali a doprovázeli profesora antropologie Dr. Sama Osmanagiche, objevitele a ředitele Nadace bosenská pyramida Slunce.

radgast-pramida

Legendy a mýty

Radegastovým domovem byla odedávna hora Radhošť v Moravskoslezských Beskydech (1129 m). Podle legendy stávala na vrcholu hory jeho socha, kterou nechali povalit soluňští misionáři Cyril a Metoděj, po svém příchodu na Velkou Moravu (862 n. l.). Místo sochy zde postavili kříž jako symbol nového náboženství.

František Gallas si zapsal do deníku (1753): „Tato dutá socha Radegasta celá pokrytá zlatem, stála v posvátném háji asi 20 minut chůze od vrcholu hory na stranu rožnovskou, v místě, kterému e dnes říká „Volářka“, na památku volání, ozývajícího se z nitra sochy. V tomto místě je skutečně v zemi kolmá díra, vedoucí do podzemí hory. Tudy prý byla socha později přenesena do podzemního chrámu hluboko v nitru Radhoště, kde je ukryta dodnes.“ Podle jiné verze však stála socha přímo na vrcholu hory v místě dnešní kaple.

16-12-radegast-chodby

Vyprávění o Radegastově soše úzce souvisí s radhošťským podzemím. Tradice praví, že Radegastova modla byla uložena v podzemním chrámu. Na první pohled to vypadá jako pohádková fantazie, ale je nutné dodat, že jak na Radhošti, tak na blízkých Pustevnách existují jeskynní otvory, dnes již nepřístupné. Celá oblast je geologicky aktivní a během času došlo k zhroucení a uzavření vstupů do podzemí. Uvádí se, že ještě v 18. století se dalo projít z Pusteven na Radhošť podzemními chodbami.  Původně existovali tři vstupy do podzemního chrámu, kde je uložena zlatá socha Radegasta.

První průzkumníci popisují, jak překračovali podzemní řeky po zchátralých mostech, ale nikdy se nedostali až do podzemního chrámu. Pod celým beskydským pohořím existovaly kdysi podzemní chodby. Tunely ústily ve Frýdku Místku, v Mostech u Jablunkova, na Velehradě a jedna až v uherském Turci.

Ztracené město

Podle starých pověstí byly kromě sochy a chrámu na Radhošti také příbytky pro pohanské kněze. Bylo to údajně celé město, dodnes tam jsou vidět zříceniny. Tomu místu se říká „Záryje“ a najdete ho při cestě od dnešní kamenné sochy Radegasta ke kapličce na vrcholu Radhoště. Ve svahu po levé straně je celé pole divoce zpřeházených balvanů zarostlých trávou.

Pan Červenka z Trojanovic slyšel od svého dědečka, že tam stával buddhistický (?) chrám. Starý hrad se pak v 16. století při zemětřesení propadl do země. Ještě po 2. světové válce tam byl vidět kamenný oblouk nějaké brány. Dnes uvidíte jenom změť nakupených kamenů.

16-12-radegast-meditace

Původní podoba Radegasta

Dnes jezdí povinně na Radegast stovky školních zájezdů, tisíce turistů vidí monstrózní žulovou sochu z roku 1998 s tváří lva, přilbou s býčími rohy, v pravé ruce drží symbol hojnosti, v druhé sekeru.

První otázka Dr. Osmanagiche byla, jestli je tato moderní replika stejná jako původní originál?

V 11. století popisuje kronikář Adam Brémský zánik Slovanů jako důsledek christianizace, která nebyla nic jiného, než snaha vybírat nekřesťanské poplatky odpustky. Cílem bylo potlačit staré kulty a nabízet možnost vykoupit se penězi na novou víru.

Andreas Gottlieb Masch uvádí ve své knize jeden obraz slovanského Radegasta (Berlin 1771, obr. 3). Na hlavě měl lva s podivnou korunou na hlavě, pravá ruka podpírala černou býčí hlavu, levá třímala dvojsečnou sekeru.  Zajímavé je runové písmo na zádech, které u dnešní žulové sochy neuvidíte. Existují i jiné obrazy Radegastů, s kopím, nebo blesky v pravé ruce. Bájný řecký Zeus držel v pravé ruce blesky, zbraň bohů.

16-12-radegast-prvni-popis

Příchodem římské christianizace byla socha zničena a nahrazena křížem. Je historicky doložené, že římské legie systematicky ničili vše, nebo prohlásili za své, co jim stálo v cestě.

V roce 1925 nechal vyrobit dřevěnou repliku americký rodák, v roce 1996 byla vyrobena žulová kopie. Ve městě Franštát pod Radhoštěm je vystavena replika sochy z roku 1925. Původní podoba Radegasta není známá.

Co znamená slovo Radegast?

Ze zápisu města Frenštát (25. října 1925) „má-li býti na Radhošti jako symbol slovanské myšlenky vztyčena socha Radigastova…byl to bůh uctívaný Slovany na Moravě, a má-li již býti postavena jeho socha na Radhošti, měla by to býti socha Radigostova. Radigast (Redigast) je poněmčený tvar jména slovanského, jak si je v 11. st. upravil německý kronikář Adam Brémský.“ „Jméno Radihost, Redigast, Radogost nebo Radegast, se také přirovnává ke slovu radost –  radost s hostiny – gostiny. Tento výklad je sice populární, ale není správný.“

Podle Antonína Horáka (kniha O Slovanech úplně jinak), lze název Radegast číst jako RADÍCÍ HOST, tedy PORADCE od HOSTŮ. Hosté se pravidelně objevovali na vrcholu hory, aby radili lidem v údolí.

16-12-radegast-socha

Radegast a Radhošť jsou názvy, kterým rozumí jen potomci první a nejstarší civilizace. Zeptejte se kohokoliv ve svém okolí, co může znamenat slovo Radegast.  Anglicky host – guest, rada – advice, parada-consultation, pokyny-instructions. Německy host – gast, rada – rat, porada – beratung. Slovansky host – gost, rada – poradce, rada. RAD E GAST.

Archeologické a historické průzkumy na Radhošti neobjevily archeologické artefakty, ani žádné známky trvalého osídlení.  Podle odborníků na vrcholu nikdo nebydlel, a STARÝ HRAD také neexistoval… To je podivné.

Ley lines Radegast – Visoko

16-12-radegast-ley-lines

S úžasem znovu ověřuji správnost dat. Nejenom, že jde o spojnici dvou historicky zajímavých bodů, Radhošť – pyramida Slunce, ale o novou ley lines, rovnoběžnou s poledníkem Země! To není náhoda!

Pyramida Slunce ve Visoku

Nad bosenským městem Visoko se tyčí hora Vysočica, která svým tvarem připomíná pyramidu. Na vrcholu je Stari grad, kdysi nejvýznamnější a nejmocnější centrum pro celý Balkán. Ani Turci, ani Římané neměli odvahu starý hrad zničit. Co se nikomu nepodařilo za posledních tisíce let, zvládla bosenská administrativa během několika posledních let. Stari grad byl neobvykle rychle, a hlavně neodborně zrekonstruován, a prohlášen za národní kulturní památku.  Proč ten spěch najednou?

Důvodem nepochopitelného úsilí rychle opravit ruiny Stareho Gradu jsou nové archeologické nálezy profesora Dr. S. Osmanagiche. Kolem hory Vysočica provedl několik vrtných sond (2005), na severní straně odborné vykopávky a sondy, které odhalily mnohatunové uměle vyrobené betonové desky staré několik desítek tisíc let. Geofyzici z Německa zjistili existenci podzemních chodeb, následně byl objeven vstup.

16_05-bosna-cesta

Kopec Vysočica je pyramida, která dostala název bosenská pyramida Slunce. „Téměř vše, co nás učí o historii lidstva, je špatně“ (Dr. S. Osmanagaich). Kolem Visoka byly objeveny další pyramidy.

Radegast na Radhošti

Sam Osmanagich ještě před příjezdem na turné přednášek v Česku a na Slovensku vyslovil přání „Jirži, chtěl bych vidět zajímavá místa u vás“. Dlouho jsem přemýšlel co mu ukázat. Snad jen pár dní před jeho příjezdem se mi v myšlenkách objevila socha bájného boha Slovanů – Radegast. Proč ne, pojedeme se tam podívat, snad ho to bude zajímat. Pročetl jsem několikrát historii kolem Radhoště, sochy Radegast, příchodu Cyrila a Metoděje – stačila k tomu učebnice dějepisu ze základní školy. V podstatě se do dnes nic nezměnilo.

Chtěl jsem Samovi nabídnout něco víc, než najde na internetu. Dnes již nevím, jak se to stalo. Na mapě jsem vyznačil dva body, Radhošť a pyramidu Slunce ve Visoku. Vidím, že vzdálenost mezi oběma body je 613 kilometrů. To asi nebude zajímavá informace, snad jen z numerologického pohledu  6+1+3=10=1.

Přemýšlím dál. Kouří se mi z hlavy, kouří se z hrnku s rtanjským čajem. Na mapě vidím přímku Radhošť Visoko. Stačilo nastavit zeměpisnou mřížku a souřadnice – a uviděl jsem novou, velmi zajímavou ley lines Radhošť – pyramida Slunce. S úžasem znovu a znovu ověřuji správnost dat. Nejenom, že jde o spojnici dvou historicky zajímavých bodů; Radhošť  –  pyramida Slunce, ale o novou ley lines, která je rovnoběžná s poledníkem Země! To není náhoda!

První „meridian ley lines“

Na světě existují stovky ley lines, které propojují historická místa. Ale žádná z nich nevede po směru zemského poledníku! Tento nový objev jsem ukázal Samovi Osmanagichovi na vrcholu Radhoště dne 8. 12.2016.

bosna-pyramida-mesice-dlazba

Další výzkumy a veřejné expedice budou pokračovat v roce 2017. Termíny budou zveřejněnny v časopise WM magazín.

Jiří Matějka / Jirži – 2016

P.S. Před lety jsem zveřejnil krátké video z podzemního průzkumu – podívejte se…výzkum pokračuje..

16-12-radegast-video-pruzkum

http://faktax.tv/index.php?page=vfile&file_id=90


Pojeďte s námi. Nové cesty a expedice najdete zde. Pro informace a objednávky pište, nebo volejte: info@novycestovatel.cz, Tel: +420 777 770 609 (608)

Nebaví vás ležet na pláži a popíjet předplacené drinky? Chcete zažít víc? Pojeďte s námi.

 

Mohlo by se vám líbit...

1 odpověď

 1. tisnavy napsal:

  Dobrý den,

  Prodám zcela novou nepoužitou knihu autora Antonína Horáka O Slovanech úplně jinak
  Jedná se o rozprodej soukromé sbírky části nákladu tohoto titulu, který již prakticky nelze sehnat. ISBN: 80-285-0010-1, 318 stran

  K dispozici více kusů. Knihu zasílám českou poštou. Cena 49 Kč + Poštovné

  V případě vašeho zájmu o tuto zajímavou knihu mne prosím kontaktujte: tisnavy@seznam.cz

  Co nebylo o Slovanech dosud známo. Autor v ní dokládá, že všechny světové jazyky, antická řečtina, latina, germánské jazyky… jsou odvozeny ze staré slovanštiny, nejbohatšího a nejdokonalejšího jazyka na světě. Kromě výše uvedeného jsou v knize popsány příklady podobnosti slovanské kultury s kulturou v oblasti Japonska, Střední Asie, Indie, středního Orientu, a to i v oblasti jazykové

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *