Lačnovská anomálie

Mohlo by se vám líbit...

Počet komentářů: 3

  1. Květoslava napsal:

    Stejná se vyskytuje v Polsku u města Bialsko-Biala, na kopci jménem Źar. Je to neuvěřitelné a určitě to není optický klam. Když jsme to místo hledali, tak v dolní zatáčce auto samo zrychlilo a cyklisté před námi do kopce nešlapali. Před horní zatáčkou se otočili a s kopce dolů museli šlapat. S autem bylo totéž, v dolní zatáčce jsme vypnuli motor a auto se samo rozjelo a nahoře se samo zastavilo. Bylo to na úbočí kopce na části jedné ze serpentin. Poprvé má člověk pocit, že se zbláznil, ale byli jsme tam 4x a pořád to stejně funguje, jen podruhé už to není takový šok. Pokud chcete přesný popis jak se tam dostat, pošlu ho mejlem.

  2. martin_t napsal:

    je to urcite iba opticky klam. Porovnanie vysok prostrednictvom GNSS (ci uz GPS, Glonass,…) jednoznacne potvrdilo, ze zakruta (bod A) ma vacsiu nadmorsku vysku ako bod B, rovnako to potvrdil aj smer bubliny vo vodovahe, ci meranie prevyseni nivelacnym pristrojom. Ak sa tam redakcia bude chystat este niekedy, nech oslovia geodetov (ale nie stredoskolskych), zoberu aj gyroteodolit, GNSS pristroje a vykonaju presnu observaciu a urcia absolutnu polohu vybranach bodov (PPP). Zaroven nech zmeraju tiaz v danej lokalite. Mame pre danu oblast namodelovany kvazigeoid?

  3. Honza napsal:

    Poslední komentář mne jako původem geodeta zaujal. Proč by měl někdo brát na místo gyroteodolit? K čemu? To se používalo (co vím) v důlním měřictví, kde byl problém s orientací. Dále: pokud řešíme možnost gravitační anomálie, upozorňuji, že třeba nivelák (ale i teodolit) se urovnává dle libely, tj. vodováhy, jejíž osa je v daném místě kolmá na tížnici, která je dána průběhem gravitačního pole. Nemůže být takové měření nevěrohodné, pokud předpokládáme možnost gravitační anomálie? GPS bych pro hrubé určení převýšení věřil paradoxně víc. Případně výškové vyhodnocení leteckých měřických snímků ve stereu (tj. 3D). To jen na okraj.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *